Billeder fra Pokalfinalen 2011/2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seahawks mod Rødovre FC (Pokal finale)

(Senest opdateret tirsdag kl. 16.00)

Hele kampen kan genses i bunden af denne side...

 

I forbindelse med pokalfinalen introducere Seahawks i samarbejde med , en ny indløbs melodi!

Den kan høres her...

 

Fredag:

Så er tog turen mod hovedestaden startet...

Ankommet til Scandic Sydhavnen

 

Lørdag:

Den sidste taktik ligges inden vi chekker ud af hotellet og begiver os til Hvidovre

'

 

 

Herning Folkeblad lørdag den 14/1

Seahawks' største kamp
Sunds Seahawks spiller i dag pokalfinale mod Rødovre. Det er klubbens største kamp nogensinde


Af Thomas Damm tbd herningfolkeblad.dk

Sunds Seahawks spiller i dag pokalfinale mod Rødovre. Det er klubbens største kamp nogensinde

floorball I går tog en trup med 18 spillere fra Sunds til Sydhavnen i København. Her skal Sunds Seahawks i dag spille pokalfinale i Avedøre Idrætscenter mod Rødvore, der dermed nærmest er på hjemmebane.

- Det bliver kæmpestort. Det er uden tvivl den største kamp i klubbens historie, og vi glæder os da helt vildt, fortæller den spillende træner Mads Mosgaard.

Alene det, at klubben er i pokalfinalen, er en kæmpe triumf. I semifinalen slog man nemlig Brønderslev, der fører vestrækken i Floorball Ligaen, på udebane.

Og på det tidspunkt var Seahawks gået fra nederlag til nederlag i selv samme liga.

- Vores store mål blev nået allerede, da vi kvalificerede os til semifinalen. Det var stort for os, men i de andre klubber bliver vi måske ikke helt taget alvorligt. På de forskellige fora på internettet føler vi i hvert fald ikke, at vi får kredit for vores præstation. Mange skriver, at vi »bare« var heldige, og også derfor er vi ekstra opsatte på at gøre det godt i finalen, fastslår Mads Mosgaard.

En vanskelig opgave

I finalen venter en på papiret endog meget vanskelig opgave. Det er nemlig de forsvarende danske mestre fra Rødovre, der har taget 38 af 39 mulige point i ligaens østrække i denne sæson. Det får dog ikke spillerne til at frygte, at de løber ind i en øretæve i dag.

- Nej, det ser vi slet ikke som en mulighed. Vi tager derover for i den grad at give den gas, og vi tror, at vi har en fair chance, siger spilleren Kasper Nielsen.

Efter en hård sæsonstart har klubben også fået gang i resultaterne. Ud over successen i pokalturneringen har holdet vundet tre af de seneste fem kampe i ligaen og vandt så sent som i sidste weekend over AaB.

- Nu er vi faktisk tæt på, at vi kan komme med i slutspillet. Det er ikke urealistisk, at vi gør det, mener Kasper Nielsen.

Det hårde sæsonstart med nederlag på nederlag er der en naturlig forklaring på.

Amatører

- Vi er amatører, og mange på holdet dyrker også andet sport, så i sæsonstarten venter vi altid på nogen, der skal være færdig med det andet først. Til de første kampe var vi måske kun seks-syv spillere, og så er det altså ikke nemt, erkender træner Mads Mosgaard, der til sammenligning har 18 mand i dagens trup.

Holdet har spillet sig i form, og det kommer Rødovre også til at mærke.

- Vi er kendetegnet ved, at vi kæmper rigtig meget. Vi kender hinanden rigtig godt på holdet og ser også hinanden udefor for banen, og det betyder, at vi står godt sammen. Vi kan da også godt råbe lidt ad hinanden, men det er glemt bagefter, siger en anden af holdet spillere, Anders Holm.

Selv om det alt andet lige er landets bedste hold, der er modstander i dag, så tror træneren, at han har den rette opskrift til at slå Rødovre.

Frem på banen

- Jeg har set dem et par gange og snakket med nogen, der kender mere til holdet. De vil rigtigt gerne dominere kampene og komme frem på banen. Det passer perfekt til os, der gerne vil stå lidt længere tilbage og så løbe kontra, når vi får muligheden for det. Jeg tror ærligt talt heller ikke, de ved noget om os, og det kan jo være, at de undervurderer os en smule, påpeger Mads Mosgaard.

Fester uanset

Der skal festes med maner efter finalen, uanset resultatet. Men størst bliver festen naturligvis, hvis der er en pokal med hjem.

- Nu må vi jo se, hvor vi flytter festen hen, når vi kommer hjem. Vi ved ikke, om det bliver her i Sunds, eller om vi tager til Herning, siger Kasper Nielsen.

Spillerne kan, hvis alt går vel, være hjemme på den rigtige side af midtnat.

- Ja, det bliver da en lang tur hjem, men selv hvis vi mod forventning taber, så skal vi da ud at drikke gravøl, lyder det fra Kasper Nielsen.

Kampen begynder klokken 16.00, og efter planen kan den følges på en livestream på internettet på www.sport45.dk.

 

 

Finalen flyttet fra Aalborg til Avedøre
Pokalfinalen skulle være spillet i Aalborg, men blev flyttet til Hvidovre til stor ærgrelse i Sunds


Af Thomas Damm tbd herningfolkeblad.dk

Pokalfinalen skulle være spillet i Aalborg, men blev flyttet til Hvidovre til stor ærgrelse
i Sunds

floorball De ærgrer sig stadig hos Seahawks. Det havde hele tiden været planen, at dagens pokalfinale skulle spilles i Aalborg. Men for en måned siden blev kampen til klubbens store fortrydelse flyttet til København.

- Vi havde på det tidspunkt allerede fået betaling fra over 90, der ville med på turen, og vi regnede med at fylde tre busser. Det er altså noget andet at tage til København, så det ærgrer os, siger klubbens formand, Michael Norup.

Det var en renovering af faciliteterne i Aalborg, der trak ud, og klubben dér kunne ikke finde en alternativ hal. Derfor var det klubben i Hvidovre, der var eneste anden ansøger om at huse pokalfinalen, der fik kampen, selv om Rødovre dermed næsten kommer til at spille på hjemmebane.

- Det er ærgerligt, det er endt sådan, men vi får da stadig en busfuld tilhængere med til København, konstaterer Michael Norup.

Ikke nogen satsning

Selv om Sunds Seahwks spiller i landets bedste række - og i dag tilmed spiller pokalfinale - skal klubben ikke ud i nogen satsninger. Det fastslår formand Michael Norup.

- Vi er en amatørklub, og det vil vi blive ved med at være. Vi vil ikke betale nogen for at komme og spille her. Vi vil gerne have folk udefra hertil, men de skal ikke komme, fordi de vil have penge for det, siger Michael Norup.

Sunds har tidligere haft et elitesamarbejde med Herning Floorball Club, men den satsning blev lukket med et stort underskud.

- Det vil vi ikke ud i igen. Vi spiller med de midler, vi har til rådighed. Vi er stolte af, hvad holdet har opnået med denne finaleplads. Det er vigtigt for hele vores klub, at vores mange unge medlemmer har nogen at se op til, og vi er gode til at lade de unge spillere være med på de ældre hold også. Der er også helt unge spillere omkring ligaholdet, siger Michael Norup.

Vil du se artiklerne med billeder i deres rigtige element, henviser vi til Herning Folkeblad.

 

Kl. 11.30 forlod en bus Sunds, med en flok forventningsfulde Seahawks fans!

Så er vi ankommet til Hallen, Damerne spiller finale først. Kl. 16.00 går det løs!

Så er vi i omklædningsrummet...

Fans fra Sunds ankommer...

Opvarmning...

Sikke en flok...

Se indløb her... Klik på billedet for at se video...

 

Klar til præsentation...

Nationalsang....

Kamp start!

Kampen er slut 5-13

Sølv-medaljer...

Vores drenge...

Pressen skal også lige have deres...

 

 

Herning Folkeblads journalist Thomas Damm, havde taget turen med til Hvidovre.

 

AOH.DK (Lørdag aften...)

Klasseforskel i Avedøre

Af Thomas Damm, tbd@herningfolkeblad.dk

Sunds Seahawks var chanceløse i pokalfinalen mod Rødovre Floorballholdet Sunds Seahwks måtte nøjes med at få overrakt sølvmedaljer efter lørdagens pokalfinale, der blev spillet i Avedøre Idrætscenter.

Modstanderen var det stærke Rødovre-hold, der altså kun var få kilometer hjemmefra. Rødovre kom hurtigt på 1-0, men Sunds fik udlignet til 1-1. Det var dog en stakket frist, da Rødovre 10 minutter senere førte 6-1 og vandt første periode hele 7-2. Så var den kamp i princippet afgjort.

Sunds fik dog klart bedre fast - og tabte kun anden periode 0-1 - men spændingen kom aldrig tilbage i kampen. Sunds kæmpede, hvad de kunne, men Rødovre var for stærkt besat på alle pladser, og de lavede kun et fåtal af fejl.

- Vi kom til at stå med ryggen til spillet i første periode, og det blev afgørende. Jeg synes, at cifrene 5-13 lyver lidt, men de var da klart bedre end os. Ingen tvivl om det, konstaterede den spilleden træner Mads Mosgaard, da han og de øvrige spillere havde fået hængt sølvmedaljerne om halsen.

Sunds blev bakket op af en busfuld tilhængere, som ikke fik megen verbal modstand af Rødover-tilhængere. Den lille hal var ellers fyldt til bristepunlktet med omkring 300 tilskuere, men det var dem fra Sunds, man kunne høre.

 

Herning Folkeblad mandag den 16/1

 

 

 

Hele kampen kan genses her...